İlk Karar !

Merhabalar; yazdığım ilk yazıda sizler ile buluşmak çok değişik bir duygu !

Bugün tüp mideli olmaya ve yeni bir hayatın ilk adımını atmaya nasıl karar verdiğimi bütün detayları ile sizlere anlatacağım. Çok kolay olmadı tam 1.5 yıl da ancak karar verebildim.

Karar vermeden önce kafamdaki soruların bazıları ;

  1. Ya ölürsem !
  2. Kilo veremezsem !
  3. Tekrar daha çok kilo alırsam !
  4. Ameliyat Ücreti Ne kadar ?
  5. Bu ameliyatı kimler olabiliyor ?

Ameliyata karar verdikten tam 14 ay sonra 57 kg vermiş olarak sırasıyla bu beş sorumu sizler için cevaplandıracağım;

  1. Ya ölürsem !

Ölürmüyüm acaba?  Ya masa da kalırsam? Doktor hatasına kurban gidermiyim acaba ?  vs. sorular çok kafamda döndü. Tabiki ölüm takdir illahi ne zaman olacağını hiçbirimiz bilemeyiz, fakat hayatınızda bazı şeyleri köklü olarak değiştirmek istiyorsanız biraz cesur olmanız ve risk almanız gerekmektedir, sonunda zafer olan bir yolda gözünüzü karartmanız gerekiyor. Ki olduğumuz ameliyat ne bir beyin ameliyatı kadar ağır ve riskli nede bir bademcik ameliyatı kadar hafif ve kolay her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da her tür riskin olduğunu hatırlatmakta fayda var. Karar aşamasında doktor, hastane ve ameliyat zamanı gibi önemli faktörleride göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ölüm riski konusuna dönersek internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucunda ve çevremdeki bir çok doktora sorduğum sorular sonucunda  tüp mide ameliyatı sırasında ölen hasta milyonda birmiş. Asıl önemli olan kısım bu ameliyatı başarılı bir şekilde olupta ameliyat sonrası doktorunun söylediklerine uyanların hiçte öldüğünü duymadım ve görmedim. Eğer doktorunuzun dediklerine uymuyorsanız ve düzenli olarak ilaçlarınızı kullanmıyorsanız vay halinize !!!

Bu soru ile ilgili daha detaylı bir araştırma yaparak ayrıca bir yazı olarak merak edenler için paylaşacağım.

  • Kilo Veremezsem !

Karar verme aşamasında çok olumsuz yorum duyacaksınız. “Şu arkadaşım olduydu ama hiç veremedi hatta daha fazla aldı” gibi saçma sapan sırf söylemek için söylenen sizin şevkinizi kırmaya yemin etmişler gibi söyleyip söyleyip duracaklar asla pes etmeyecekler, yenilmeyin sabredin sonunda kazanan siz olacaksınız.

            Bu cümleyi yazılarımda sürekli tekrarlayacağım “Ameliyattan sonra doktorun söylediklerini harfiyen uygulayanlar” asıl savaşı kazanacaklar ve sorunsuz olarak ilk süreci atlatanlardır. Eğer doktorun söylediklerini yapıyor beslenmenize dikkat ediyorsanız, ilk 6 ay verilen ilaç ve vitaminleri düzenli olarak doğru kullanıyorsanız üzerine birde sporunuzu eksik etmiyorsanız -dadundan yenmez- HARİKAYIZ !!! bundan sonra kilo vermeme gibi bir durumun zaten olamaz gerisini doktorunuza ve çıktığınız basküle bırakın …

            Tabiki istisnai durumlar olabilir her kişi ve her anatomi aynı değil doktorunuzun uyguladığı beslenme süreci aynı zamanda sağlık durumunuz ve yaşınız gibi etkenlerinde bu aşamada büyük etkisi olduğunu unutmayalım. Bazı kişiler ilk 3 ay da 30 kg kaybederken bazıları ise 10 kg kaybedebiliyor üzülecek veya kızacak hiçbir durum yok özel bir durumunuz yok ise sadece insan bünyesi arasındaki farklılıktan kaynaklı küçük zaman değişikliğidir.

–Er yada geç zafer bizim olacak, üzülme sabret … –

  • Tekrar daha çok kilo alırsam !

Ameliyattan sonraki ilk 1 yıl herkese göre farklı olsa bile tekrar kilo alma durumu pek mümkün değil, doktorunuzun söylediklerini harfiyen uyguladıysanız beslenmenize ve ilaç kullanımınıza dikkat ediyorsanız tekrar kilo almanız da mümkün değildir. 125 kilodan 68 kiloya inmiş biriyim operasyonun üzerinden 14 ay geçti, şuan istediğimi yiyebilir durumdayım fakat fazla miktarı hem midem hemde beynim gözüm kabul etmiyor koskoca 1 yıl boyunca dikkatli beslenen bir vücuttan 1 yıl geçtikten sonra tekrar 125 kilodaymış gibi bir tencere makarna yiyebilmesini beklemek doğru olmaz. Yani işin özü isteseniz bile zorlasanız bile tekrar eski kilonuza dönebilme ihtimaliniz çok düşük …

  • Ameliyat Ücreti Ne Kadar ?

Eee her güzel gülün bir dikeni olduğu gibi bu güzel operasyonunda bir bedeli var tabi.

Genel olarak özel hastanelerde fiyat ortalama 8.000 – 13.000 – 20.000 Türk Lirası gibi fiyatlar arası değişmekte hastane ve doktora göre değişiyor.

ÜCRETSİZ olabilirmiyim ?

Evet tabiki … Ben Adana Seyhan Uygulama Hastanesinde oldum ve devlet tarafından karşılanarak oldum. Özel hastanede yapılan bütün aşamaların aynısını devlette de yaparak aynı ameliyatı olabilirsiniz. Tabiki kullanılan cihaz ve ekipman kalitesi olarak aynı zamanda ilgi ve alaka olarak özel hastaneler daha iyi durumda ama ödeme gücünüz yok ise halen devlet hastanelerinde de yapılmakta. Özel hastanede en fazla 2 hafta içinde ameliyat olabiliyorken devlet hastanesinde prosedürler ve ameliyat öncesi kontroller 6 aylık bir zaman alabiliyor.

  • Bu Ameliyatı Kimler Olabiliyor ?

Tüp mide ameliyatını aslında isteyen herkes olabilir fakat eğer boy ve kilo endeksiniz

YÜKSEK OBEZİTE uyarısı vermiyor ise aynı zamanda gittiğiniz hastanedeki ameliyat olmanıza karar verecek olan doktor heyeti sizi ameliyata uygun görmüyorsa; özel hastanede estetik ameliyatı adı altında bu ameliyatı olmanız mümkün. Devlet hastanesinde ücretsiz olarak olmak istiyorsanız eğer boy kilo endeksinizin yüksek obezite çıkması gerekmektedir. Aynı zamanda sadece o yeterli olmayıp (Dahiliye – Üroloji – Nöroloji – Psikiyatri – KBB – Anestezi – Endokronoli vs.) doktorlarından oluşan bir heyetin sizi tek tek muayene ederek bu ameliyatı olmanıza onay vermesi gerekmektedir. 

Okuduğunuz için teşekkürler …